Kitsilano Showboat
Kitsilano Showboat

2016 Program Schedule


All Programs Start at 7:00

Monday June 20 Kitsilano Showboat Opening Ceremonies
Celebrating 80 Years of Entertaining the World.


Sun

Monday

Tue

Wednesday

Thu

Friday

Saturday

June
19

June 20         

Vancouver Concert Band

West Vancouver Concert Band

21

June 22         

Westside Dance Centre

 

23

June 24         

Urbana

Vancouver School of Highland Dance

June 25   -SHAW -

Kalaya Polynesian Dancers

June 26

June 27   -SHAW -

 

Stave Falls Scottish Dancers

 

28

June 29             

 

Vancouver Performing Stars

 

 

230

July 1 Canada Day Canada Day

3:05 – Opening ceremonies

3:15 Vancouver Puppet         Theatre

        Story Time with “Barry”

4:15 - Darcy the Entertainer

5:00 - With One Voice

7:00 –  Joyce Murray, MP

7:15 - Sanctuary All Stars  

July 2            

 

Rhythm Rush

July 3

July 4
The Art of Dance Studio

Dancin’ Stars School of the Performing Arts 
 
Vancouver Dance Tango Team

Sam’s Dance

 

5

July 6         

Collage

Diamond Country Dancers

Lefty & Sugar

 

7

July 8             

 

Royal City Concert Band

 

 

July 9       

 

Bruce James Orchestra

 

July 10

July 11      

Echo Nebraska

 

12

July 13   -SHAW -

T Riley

Parno Drom    

14

July 15       
David Eby, MLA

Peggy Peat School of Dance

All 4 Dance

 

July 16       

The Ear Buds

Minami

Lions Gate Chorus

 


Sun

Monday

Tue

Wednesday

Thu

Friday

Saturday

July 17

July 18        

Mexican Dance Ensemble

 

19

July 20              

Rock Paper Moon

Michael Fraser Violin

 

21

July 22               

Precision Dance Academy

BC Regiment Brass Group

 

July 23

The 4oh4 Band

Fireworks - Netherlands

July 24

July 25          

Doe Bender with
Green on Blue 

The Land of Deborah

 

26

July 27

Fraser River Ramblers

Fireworks -Australia

28

July 29          

Vancouver Dorfmusik

Wailele Wai Wai

 

July 30

Las Vegas at Showboat
Grayson Favor
Mr Vegas

Bobby Bacchus

 

Fireworks - USA

July
31

August 1    

Shona Monty

Alice Crestejo

Zero Day Quartet

 

2

August 3  -  SHAW

Bright Sunset Chinese Dance Group  

Chinese Canadian ZhiQing Friendship Association

Los Gitanos

Flamenco Dance

 

4

August 5                      

 

The Howe Sound

 

August 6      

The Lonesome Town Painters

 

Bella Domingo Polynesian Dancers 

 

Aug 7

August 8        

Straight Up

Heart and Sole Dance Group

Bert Munn & Company

 

9

August 10  -  SHAW

 

Josie de Batt
Polynesian Dancers 

 

11

August 12         

 

Paul Snider

Spirit Of South Seas

 

August 13  

Summer Oasis
Belly Dance

 
Aug
14

August 15            

South Van Big Band

Aug
16

August 17        

Burnaby International Folk Dancers  

Penke O’Donnell
 Irish Dancers

BC Dance
Aug
18

August 19       

Gas Covered Planet

The Jarrod Tyler band

August 20 Closing Night

Top Line Vocal Collective

Closing ceremonies

Prize draws